Czas na dokarmianie szczeniąt

Zaczynam dokarmiać szczenięta. Dzisiaj po raz pierwszy maluchy skosztowały przygotowaną przeze mnie dla nich papkę składając się z rozmoczonej we wodzie karmy dla szczeniąt. Co dostały, to zjadły bez grymasów, widać smakowało.
Pamiętam, gdy przed laty nie było na rynku tak dobrych produktów dla szczeniąt jak obecnie i pierwsze posiłki dla trzytygodniowych malców stanowiła surowa wołowina, pracowicie zeskrobywana z kawałka mięsa nożem. Było też gotowanie co lepszego mięsiwa, łączenie tego z kaszkami i z ryżem, dodawanie do całości witamin i minerałów, a gdy tych ostatnich brakowało to i zmielonych na proszek skorupek z jaj. Serki, twaróg, żółtka, wszystko to stanowiło menu dla szczeniąt, a kosztowało mnóstwo czasu i energii zużytych przy aprowizacji, a potem przy przyrządzaniu. Przy tak urozmaiconych posiłkach, co niektóre szczeniaki zaczynały wybrzydzać i grymasić, i niestety zdarzało się, że wyrastały na niejadków. Od kiedy sucha karma dobrej jakości jest jedynym posiłkiem dla psów, to grymasów nie ma, a i milusińskim dobrze służy.

Póki co głównym dostarczycielem pożywienia dla szczeniąt jest ciągle jeszcze Afera. Karmi swoje maluchy cierpliwie, ale trzeba ją przy tym pilnować, bo wprowadziła parę własnych innowacji uniemożliwiających wręcz malcom dostanie się do jej mleka. I tak to zamiast położyć się przy dzieciach i nastawić im pięknie bar mleczny do ssania, ona wchodzi do skrzyni tylko przednimi nogami, pozostawiając drugą połowę ciała na zewnątrz. Szczenięta mają wówczas do dyspozycji tylko dwa wiszące nad nimi sutki, bo reszta mlecznych kraników poza skrzynią i poza zasięgiem. Krzyk i pisk oburzonej dzieciarni jakoś Afery nie porusza. Stoi na pól w skrzyni, na pół poza nią, a między jej przednimi nogami szczeniaki walczą wściekle o dojście do mleka. I chyba by tak stała niewzruszona gdyby jej nie wepchnąć do dzieci i nie ułożyć tak, aby dla wszystkich starczyło miejsca przy jej sutkach. Ale tak w ogólności to mama z Aferki dobra i cierpliwa nad podziw.

Pozdrawiam z deszczowej Wielkopolski. Deszcz pada i pada...

  • Twitter
  • Facebook

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Zamknięcie tekstu w znakach gwiazdki spowoduje jego wytłuszczenie (*tekst*), podkreślenia są tworzone przez zastosowanie _tekst_.
Standardowe emotikony jak :-) lub ;-) będą zmieniane na ich graficzną wersję.
Adresy e-mail nie będą pokazywane i będą używane tylko do celów wysyłania powiadomień drogą e-mailową
:'(  :-)  :-|  :-O  :-(  8-)  :-D  :-P  ;-) 
BBCode format dozwolony

Komentarze poddawane są moderacji przed opublikowaniem ich na stronie.