Shar Pei z Bonomielli

Odchowywanie szczeniąt - skrzynia

skrzynia służąca do odchowu szczeniąt
Dzisiaj trochę o tym gdzie rodzą się u nas szczenięta, gdzie rosną - czyli parę doświadczeń, które być może komuś w praktyce hodowlanej się przydadzą. Szczenięta rodzą się u nas w przygotowanej ku temu skrzyni. Skrzynia ma wymiary: wysokość trzech ścian 50 cm, szerokość 70 cm, a długość 100 cm. Czwarta, frontowa ściana skrzyni zamknięta jest jedną lub dwiema deskami, albo pozostaje całkowicie otwarta. O niej potem. Podłoga skrzyni, jak i całość są drewniane. Pod podłogą biegnące wzdłuż dwie listwy o wysokości 2 cm służą jako nóżki. Celem nóżek jest zapewnienie cyrkulacji powietrza pod skrzynią. W skrzyni, bezpośrednio na jej drewnianej podłodze położony jest materac z gąbki o grubości 5 centymetrów. Materac obszyty jest nieprzemakalną bawełnianą tkaniną, czymś w rodzaju cienkiego brezentu, z szerszej strony wszyty ma zamek błyskawiczny. Do czasu porodu oraz podczas front skrzyni jest otwarty, po urodzeniu szczeniąt zasłonięty jedną deską. Deska oczywiście przyśrubowana do boków skrzyni. Pamiętajmy, że nawet noworodki są w stanie pełzać i przemieszczać się z miejsca na miejsce, ograniczenie przestrzeni i zabezpieczenie ich przed wypadnięciem ze skrzyni jest konieczne. Po 7 - 10 dniach gdy szczenięta zaczynają "przewieszać się" przez odgradzającą je od świata deskę, przyśrubowujemy nad nią dodatkową. Suka ma możliwość wchodzenia do skrzyni i wychodzenia z niej, dwie deski nie stanowią dla niej przeszkody. Podane wymiary skrzyni są moim zdaniem idealne do odchowania średnioliczebnego miotu. Przy większej ilości szczeniąt niż sześć, skrzynia powinna być odpowiednio większa.

Skrzynia ma na wyposażeniu elektroniczny termometr z czujnikiem temperatury otoczenia, umieszczony w jej najniższym miejscu. Noworodki potrzebują ciepła, szczególnie przez pierwszy tydzień życia. Temperatura w skrzyni to 27-28 stopni w pierwszym dniu ich życia, w następnych stopniowo obniżamy ją dziennie o pół stopnia. Tygodniowe oseski trzymamy w temperaturze ok. 24 stopni, starsze szczenięta w temperaturze pokojowej. Aby zapewnić ciepło psim niemowlętom, dogrzewamy je grzejnikiem elektrycznym. Gdy w miocie mamy szczenięta słabsze, to do ich dyspozycji w jednym rogu skrzyni leży elektryczna poduszka. Przeważnie jednak obywa się bez niej.

Pluszaki i inne zabawki psich dzieci
Szczenięta mają w skrzyni prześcieradełka, a na nich ręczniki oraz szmatki, ściereczki. Cel wiadomy: muszą mieć w swoim legowisku nie tylko ciepło, ale czysto i sucho. Łatwiej utrzymać ich otoczenie w czystości gdy podścielamy im ręczniki możliwie niewielkie. W przypadku zabrudzenia w jednym miejscu , mały kawałek tkaniny łatwiej wyprać niż wielki. To rzecz jasna jest tylko teorią, bo jeśli chodzi o pranie, to trzeba się nastawić przynajmniej na jedną pełną pralkę psiej pościeli dziennie.
Trzy tygodnie szczenięta mieszkają w skrzyni nie opuszczając jej. W czwartym tygodniu następuje przełom w ich życiu, skrzynia zostaje otwarta, z jej frontu zdejmujemy obie deski odgraniczające malce od świata. Czwarty tydzień życia szczeniąt to czas ich dokarmiania. Pojawia się więc micha z karmą dla maluchów, pojawia się też miska z wodą. Oczywiście poza skrzynią, jednakże w jej niedalekim sąsiedztwie. Szczenięta opuszczają skrzynię aby poza nią jeść i bawić się. Jednak w dalszym ciągu skrzynia pozostaje ich miejscem do spania.
Oglądający zdjęcia z poprzednich miotów z pewnością zauważyli, że w skrzyni oprócz szmatek i prześcieradełek są też i zabawki. Zabawki służą najpierw jako poduszeczki - małe shar pei`e lubią spać z główkami na miękkich pluszakach, a z czasem jako przedmioty do zabawy. Duży pluszowy miś ceniony jest przez szczenięta jak poducha, mniejsze misiaki jak przytulanki. Zabawki z gumy, plecionego sznurka, z twardego plastiku nie znajdują uznania u szczeniąt w wieku poniżej 8 tygodni.

  • Twitter
  • Facebook

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Zamknięcie tekstu w znakach gwiazdki spowoduje jego wytłuszczenie (*tekst*), podkreślenia są tworzone przez zastosowanie _tekst_.
Standardowe emotikony jak :-) lub ;-) będą zmieniane na ich graficzną wersję.
Adresy e-mail nie będą pokazywane i będą używane tylko do celów wysyłania powiadomień drogą e-mailową
:'(  :-)  :-|  :-O  :-(  8-)  :-D  :-P  ;-) 
BBCode format dozwolony

Komentarze poddawane są moderacji przed opublikowaniem ich na stronie.