Shar Pei z Bonomielli

Piękne oczy u shar pei

Zamirka w nowym domu. Oczy jej i Sebastiana promieniują szczęściem.

Prawie jednocześnie doszły do mnie od ich właścicieli zdjęcia Zory i Zamirki. Wielkie dzięki! Nic tak mnie nie cieszy jak widok dobrze wyglądających szczeniąt z mojej hodowli w nowych domach i uszczęśliwionych ich pańciów. Zora wrosła już w swoją nową rodzinę, Zamirka odeszła od nas dopiero w ubiegłą sobotę, stąd ta niepewna jeszcze u niej mina i ze zdziwieniem na bok odstawione uszka. Szczenięta różne, bo po różnych rodzicach, ale jedną cechę mają wspólną, a mianowicie pięknie patrzące oczy.

Zora
Wspominam tu o oczach, jako że często uważa się, że jak shar-pei to przeważnie entropium, operacja i w ogóle wieczny kłopot z jego narządem wzroku. Bywa tak, że zmartwiony właściciel szczenięcia shar-pei szuka pomocy u weta, bo psu ropieją oczy, bo są przymknięte, bo coś psa w oczy drażni i trze w nie łapami. Zwykle diagnoza brzmi: entropium i zalecenie do natychmiastowej operacji. Niewiele brakowało, a Xoll z poprzedniego miotu Miśka i Tequilli byłby operowany, bo oczka wyglądały na chore. Dopiero pomoc innego weta uratowała Xolika przed operacją. Maluch miał wbite w rogówkę źdźbło trawy. Wystarczyło je wyjąć i po sprawie! Skończyło się tylko na strachu.
Ktoś może zapytać czy moim zdaniem problem entropium u shar pei nie występuje. Odpowiem tak: owszem, ale rzadko. U bardzo małych szczeniąt, takich kilkutygodniowych, gdy gałka oczna nie jest jeszcze należycie rozrośnięta, bywa, że czasami cofa się ona w głąb oczodołu. Wtedy konieczne jest podszycie lub przyklamrowanie powiek na kilka dni, w tym czasie oko przesuwa się do przodu, a powieka nie wpada już do wnętrza oczodołu. Czasami powodem zawinięcia się do wewnątrz powieki u maluszka jest podrażnienie jej i oka pazurkiem innego szczenięcia z miotu. W tym przypadku możemy mówić o reakcji spastycznej powieki i oka. Podrażnione oczko cofa się w głąb oczodołu, powieka zapada się za nim. Z problemem tym konfrontowani są przede wszystkim hodowcy, a nie właściciele szczeniąt, jako że występuje on tylko w pierwszych tygodniach życia szczenięcia. Skąd więc tyle shar pei z entropium? Myślę, że część z nich to fałszywie zdiagnozowane przypadki tak jak Xolik, któremu szczęśliwie udało uniknąć się operacji oraz psy, u których w wieku wczesnoszczenięcym zamiast podpięcia powiek przeprowadzono zabieg wycięcia kawałka powieki. Operowana powieka nie ma już tej elastyczności, jaką miała przed zabiegiem i stąd jej skłonność do zwijania się do wewnątrz. Obserwacje moje opierają się wyłącznie na psach z mojej hodowli, a było ich już trochę bo w sumie dziesięć miotów. Zawinięte powieki wymagające interwencji chirurgicznej zdarzyły się nam tylko u jednego psa, podpinanie spastycznie zawiniętych wykonywałam średnio u 30 procent wszystkich urodzonych u mnie szczeniąt. Żaden z tych psów nie miał póżniej problemów z oczami.
Piszę o tym dlatego, że permanentnie na forum pojawiają się zapytania co robić z powiekami u szczeniaka, bo się zawijają, a wet twierdzi, że operacja jest konieczna. Odpowiadałam wiele razy, że u szczenięcia podpięcie powiek wystarczy, ale forum to jedno a rzeczywistość co innego i wiadomo, że jak właściciel psa niedoświadczony i przerażony stanem czworonoga to w najlepszej wierze da go zoperować, mimo że mogłoby obejść się bez zabiegu. U niektórych hodowców szczenięta mają rutynowo operowane (niestety!) powieki, a entropium pojawia się u psów z takich hodowli zwykle niebawem jako konsekwencja wcześniejszego zabiegu. Powieka z blizną po operacji elastyczną już nie jest i nie pomoże już ani podpięcie, ani podszycie powiek, lecz tylko kolejna operacja. Jestem przekonana, że gdyby weteterynarze zamiast operowania podpinali czy podszywali w razie konieczności powieki u 3-5 tygodniowych szczeniąt, częstotliwość występowania entropium u shar-pei nie byłaby wyższa niż u psów innych ras.
  • Twitter
  • Facebook

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Zamknięcie tekstu w znakach gwiazdki spowoduje jego wytłuszczenie (*tekst*), podkreślenia są tworzone przez zastosowanie _tekst_.
Standardowe emotikony jak :-) lub ;-) będą zmieniane na ich graficzną wersję.
Adresy e-mail nie będą pokazywane i będą używane tylko do celów wysyłania powiadomień drogą e-mailową
:'(  :-)  :-|  :-O  :-(  8-)  :-D  :-P  ;-) 
BBCode format dozwolony

Komentarze poddawane są moderacji przed opublikowaniem ich na stronie.